top of page

Wielki Cud - w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu

 

 

      W dniu 26. marca przypada 80-ta rocznica urodzin Wojciecha Młynarskiego. Mimo, że nie dane nam było spotkać się osobiście, to poprzez wielość tekstów, które śpiewa Alicja Majewska, jest nam szczególnie bliski. A my, czasami współwykonując „Odkryjemy miłość nieznaną”, czy „Jeszcze się tam żagiel bieli” lub milcząco tkwiąc na scenie obok skupionego na grze Włodzimierza Korcza podczas „Piosenek, z których się żyje” lub „Smutnego do widzenia”, zanurzaliśmy się w tekstach Pana Wojciecha, odkrywając treści nowe, dotąd nieznane. I ciągle zdziwieni, że słowa Alicji o „ciągle aktualnym komentarzu do obecnej sytuacji politycznej”, wypowiadane przed wykonaniem utworu „Wielki targ”, są wynikiem geniuszu ich Autora, bo ponadczasowe.

     I bliski jest nam Wojciech Młynarski jako „zwykły” człowiek, którego szczyptę odsłonił nam Włodzimierz Korcz, zdradzając podczas wspólnych wieczorów, meandry współpracy z Nim, łącznie z (udanymi) próbami poprawy Jego tekstów.

     Kilka lat temu, na moją prośbę, Włodek napisał specjalnie dla Strzyżowskiego Chóru Kameralnego opracowanie piosenki „Taki cud i miód”, wykonywaną wcześniej przez Danutę Błażejczyk.  Wykonana publicznie zaledwie raz z towarzyszeniem Kompozytora, doczekała się teraz nagrania, którym pragniemy wyrazić nasz podziw i zachwyt nad darem słowa, ujawnionym w tylu tekstach  Wojciecha Młynarskiego.

     A może początkowe słowa piosenki, będą dla kogoś inspiracją, w ten trudny, pandemiczny czas.

                                                                                    Grzegorz Oliwa  

 

Na świat patrzysz nienajweselej

Masz tyle lat, co ja

O sens swoich słów, swoich dróg, przekraczając próg

Codziennie pytasz przyjacielu

A ja, ja mam dla Ciebie sposób

Jak rozwiać myśli złe

Bo gdy średnio jest, szaro jest, to wiesz

Wiesz, co?.. Zakochaj się

bottom of page